Rychlý instalační průvodce

Než budete moci Django používat, musíte jej nainstalovat. K dispozici je kompletní instalační průvodce, který popisuje všechny možnosti instalace; tento průvodce vás provede jednoduchou, minimální instalací, která vám bude stačit k seznámení se s Djangem.

Instalace Pythonu

Protože Django je framework napsaný v Pythonu, potřebuje mít nainstalovaný Python. Django si rozumí s verzemi 2.4 až 2.7 (kvůli zpětné nekompatibilitě Pythonu 3.0 Django v této verzi nefunguje; další podrobnosti o podpoře Pythonu a přechodu na trojkovou řadu naleznete na stránce s častými dotazy), ale doporučujeme vám Python 2.5 či novější. S touto verzí nebudete muset složitě nastavovat databázi – Python od v. 2.5 obsahuje “lehkotonážní” databázi SQLite.

Python získáte na adrese http://www.python.org. Pokud používáte Linux nebo Mac OS X, pravděpodobně jej již máte nainstalován.

Django v Jythonu

Pokud používáte Jython (implementaci Pythonu pro platformu Java), budete muset provést několik zvláštních kroků. Podrobnosti naleznete v dokumentu Running Django on Jython.

Že je Python nainstalovaný si můžete ověřit napsáním python do vašeho shellu; měli by jste vidět něco jako:

Python 2.5.1 (r251:54863, Jan 17 2008, 19:35:17)
[GCC 4.0.1 (Apple Inc. build 5465)] on darwin
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>>

Nastavení databáze

Pokud jste nainstalovali Python 2.5 nebo novější, můžete tento krok přeskočit.

Pokud ne, nebo pokud chcete pracovat s “velkými” databázemi jako je PostgreSQL, MySQL nebo Oracle, nahlédněte do informací o instalaci databází.

Odstranění starých verzí Djanga

Pokud máte na počítači nainstalovánu starší verzi Djanga, musíte ji nejprve odebrat a teprve poté se pustit do instalace novější verze.

Instalace Djanga

Existují tři jednoduché možnosti, jak Django nainstalovat:

Upozornění

Pokud jste se rozhodli pro některou z prvních dvou možností, hlídejte si části dokumentace označené nové ve vývojové verzi (v anglických částech dokumentace označeno jako new in development version). Tato fráze označuje funkce, které jsou obsaženy pouze ve vývojových verzích Djanga. V oficiální verzi vám s velkou pravděpodobností nebudou fungovat.

Mňo, a je to!

Hotovo — teď se konečně můžete přesunout k ukázkové aplikaci.